WEWNĘTRZNE PRAWO PRACODAWCY - REGULAMINY, DOKUMENTY WYKONAWCZE I OPERACYJNE

Termin: 22 października 2018r.
Miejsce: Gdynia
Cena: 399,00 zł netto od osoby
Trener: M. Krzysztof Bukowski

specjalista w zakresie zarządzania, psychologii organizacji i prawa pracy. Finalista I edycji konkursu RZECZPOSPOLITEJ i BIGRAMU na Dyrektora Personalnego Roku. Autor licznych publikacji z zakresu organizacji i zarządzania, prawa pracy oraz psychologii biznesu.

więcej o M. Krzysztof Bukowski

Obszar tematyczny i cel szkolenia:

Obowiązująca w polskim prawie pracy zasada uprzywilejowania pracownika oraz praktyka orzecznicza sądów powszechnych powodują, że wszelakie nieścisłości, niedopowiedzenia, zaniechania czy nawet drobne nieścisłości o charakterze dokumentacyjno-technicznym w przypadku konfliktu z pracownikiem lub kontroli PIP bardzo często stanowią podstawę do stawiania zarzutów pracodawcy, którego jedyną ”winą” często okazuje się to, że nadmiernie zaufał któremuś z pracowników.

Przepisy powszechnie obowiązującego polskiego prawa pracy w bardzo wysokim stopniu chronią interesy pracownika. Pracodawca o swoje interesy musi zadbać sam. Kodeks pracy daje jednak pracodawcy możliwość tworzenia wewnętrznych aktów prawnych, mających status źródła prawa. Te wewnętrzne akty prawne mogą i powinny stanowić skuteczną przeciwwagę dla obowiązującej w polskim prawie pracy zasady uprzywilejowania pracownika.

Warto podkreślić, że dobrze skonstruowane wewnętrzne akty prawne, dokumenty wykonawcze i operacyjne, a także inne elementy systemu organizacyjnego chronią przed nadużyciami nie tylko pracodawcę, ale także uczciwych, zaangażowanych i lojalnych pracowników.

Profesjonalnie opracowane i prawidłowo wdrożone regulaminy mają moc zarówno stanowiącą, jak i rozstrzygającą, zawarte w nich normy są więc wiążące zarówno dla sądów, jak i dla organów kontroli.

Bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu takim sytuacjom odgrywa więc nie tylko znajomość obowiązującego w tym zakresie prawa oraz orzecznictwa i oficjalnych wykładni, ale również stosowanych i sprawdzonych w praktyce konkretnych zapobiegawczych rozwiązań organizacyjno-zarządczych.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób pracodawca poprzez wprowadzone w zakładzie pracy regulaminy, dokumenty wykonawcze, zasady organizacji pracy, szablony używanych dokumentów operacyjnych, sposób komunikowania się z pracownikami czy sposób wydawania poleceń służbowych może nie tylko usprawnić system zarządzania, ale również wzmocnić ochronę swoich interesów, zabezpieczając się przed nadużyciami ze strony nieuczciwych pracowników. Mądre prawo wewnętrzne oraz umiejętnie skonstruowane dokumenty wykonawcze i operacyjne mogą stanowić skuteczną przeciwwagę dla wspomnianej wyżej zasady uprzywilejowania pracownika.

Szczególna rola przypada tu firmom zewnętrznym, świadczącym na rzecz swoich klientów-pracodawców usługi obejmujące prowadzenie spraw personalnych (biura rachunkowe, biura doradcze, kancelarie prawne itp.). Patrzą one na sprawy i interesy swojego klienta z zewnętrznej (a więc szerszej) perspektywy, są więc w stanie dostrzec więcej, niż może zobaczyć on sam. Niezależnie od tego tacy usługodawcy mają o wiele szersze doświadczenie oraz skalę porównawczą, które umożliwiają im propozycjami mądrej profilaktyki uchronić klienta przed błędami, które popełnili już wcześniej inni. Objęcie wewnętrznoprawną regulacją nowych obszarów czy wstawienie dodatkowych zabezpieczających klauzul do szablonów używanych umów o pracę jest o wiele bezpieczniejsze, prostsze i tańsze niż toczenie długotrwałych, kosztownych i demoralizujących pozostałą część załogi sporów z pracownikiem, który nadużył zaufania swojego pracodawcy lub znalazł jakąś formalną lukę w regulaminach bądź zasadach organizacji pracy.

Warto podkreślić, że bardzo duże znaczenie ma tu nie tylko treść wewnętrznego prawa oraz używanych dokumentów, ale również ich forma i status poszczególnych uregulowań. Choć prawo niejednokrotnie pozostawia tu ogromne pole manewru, z punktu widzenia ochrony interesów pracodawcy nie jest wszystko jedno, czy konkretny zapis znajdzie się w regulaminie pracy, zatwierdzonej procedurze, w umowie o pracę czy odrębnym dokumencie. Ta kwestia również będzie poruszona podczas szkolenia. Uczestnicy będą mieli okazję wspólnie przedyskutować i poćwiczyć dobór i formułowanie takich zapisów.

Adresaci szkolenia:

  •  kierownicy i pracownicy działów kadr,
  • przedsiębiorcy,
  • dyrektorzy zarządzający,
  • dyrektorzy personalni,
  • pracownicy biur kadrowo-rachunkowych usługowo prowadzących sprawy kadrowe klientów.

Organizacja i dydaktyka szkolenia:

  • program szkolenia przewidziany jest na 8 efektywnych godzin lekcyjnych (1 dzień szkoleniowy),
  • szczególny nacisk położony jest na tworzenie rozwiązań systemowych minimalizujących koszty pracodawcy i chroniących jego interesy przed ryzykiem nadużyć
  • podstawowe techniki szkoleniowe: prezentacja przepisów oraz orzecznictwa, konwersatorium, analiza przypadków, dyskusja, wspólne wypracowywanie przykładowych rozwiązań omawianych problemów.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Prawo a zarządzanie

2. Powszechne prawo pracy – regulacja niedoskonała

3. Uprzywilejowanie pracownika,

4. Zakładowe prawo pracy – doskonalenie regulacji

5. Regulamin pracy

5.1. obszar regulacji,

5.2. kryteria obligatoryjności,

5.3. warunek zgodności,

5.4. zasady wprowadzania,

5.5. treść regulaminu pracy

a) zapisy obowiązkowe,

b) przydatne zapisy nieobowiązkowe.

6. Regulamin wynagradzania

6.1. obszar regulacji,

6.2. kryteria obligatoryjności,

6.3. warunek zgodności,

6.4. zasady wprowadzania,

6.5. treść regulaminu wynagradzania

a) zapisy obowiązkowe,

b) przydatne zapisy nieobowiązkowe.

7. Regulamin korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

7.1. obszar regulacji,

7.2. kryteria obligatoryjności,

7.3. warunek zgodności,

7.4. zasady wprowadzania,

7.5. treść regulaminu korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

8. Regulamin organizacyjny

9. Inne regulaminy

10. Dokumenty wykonawcze (procedury, instrukcje, zarządzenia, obwieszczenia i in.)

11. Dokumenty operacyjne

11.1. umowa o pracę,

11.2. informacja o warunkach zatrudnienia,

11.3. „zakres obowiązków”,

11.4. inne dokumenty operacyjne.

Informacje organizacyjne

Termin: 22 październik 2018r.
Miejsce: Gdynia
Cena: 399,00 zł netto od osoby
zw. z VAT dla opłacających szkolenie ze środków publicznych
w tym przypadku prosimy o wypełnienie i przesłanie do nas
Oświadczenia o zwolnieniu z VAT >>
Brak oświadczenia będzie skutkował wystawieniem faktury z naliczonym 23% VATem.

Cena zawiera

  • Materiały szkoleniowe
  • Poczęstunki podczas przerw kawowych oraz lunch
  • Konsultacje z Wykładowcą podczas szkolenia
  • Imienny Certyfikat Uczestnictwa

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE JUŻ DZIŚ. Ilość miejsc ograniczona.

Na Państwa życzenie możemy zrealizować powyższy temat w charakterze szkolenia wewnętrznego. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje lub mają pytania dotyczące szkolenia, prosimy o kontakt pod numerem telefonu.

59 822 34 56 lub na adres e-mail szkolenia@szkoleniaekspert.pl