Zmiany w podatku VAT - druga połowa 2019 roku - Wrocław

Termin: 07 czerwca 2019r.
Miejsce: Wrocław
Cena: 349,00 netto od osoby
Trener: dr Krzysztof Biernacki

przede wszystkim praktyk, doradca podatkowy i adiunkt Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Na co dzień prowadzi Kancelarię INITIUM.
Autor licznych artykułów z zakresu finansów przedsiębiorstw i opodatkowania m.in. w Rzeczpospolitej, Gazecie Prawnej, Gazecie MSP, Prawie i Podatkach i in...

więcej o dr Krzysztof Biernacki

 

Po wprowadzeniu szeregu istotnych zmian z początkiem 2019 roku w podatkach dochodowych, ustawodawca przygotował szereg zmian w przepisach o podatku od towarów i usług (VAT).

Zmiany te wejdą w życie w połowie 2019r., częściowo ze skutkiem od początku 2020 roku.

 

Program:

1. Kasy on-line - ustawa z dnia 15 marca 2019r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach:

a. Nowy rodzaj kas fiskalnych;

b. Grupy podatników objęte nowymi obowiązkami;

c. Sposób fiskalizacji i przesyłania danych do Reprozytorium Ministerstwa Finansów;

d. Przeglądy techniczne kas on-line;

e. Nowe rozporządzenie dot. kas fiskalnych f. Brak NIPu na paragonie a wystawienie faktury.

f. Brak NIPu na paragonie a wystawienie faktury;

g. Obowiązki ewidencyjne po stronie podatników w związku z nowymi kasami fiskalnymi;

h. Konsekwencje nowego rozporządzenia dot. kas fiskalnych

i. Nowe rozporządzenie dot. zwrotów wydatków poniesionych na zakup kasy fiskalnej.

Po wielu latach ustawodawca zdecydował się na wdrożenie w życie nowych regulacji dotyczących ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych on-line. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta i oczekuje na publikację.

Jej wejście w życie zaplanowano na 1-szy maja b.r., aczkolwiek pierwsze grupy podatników zobowiązane będą do wdrożenia nowych kas od stycznia 2020 roku.

Mimo odroczenia w czasie objęcia pierwszych grup podatników obowiązek instalacji i stosowania kas on-line, od maja b.r. podatnicy będą mieli wiele zadań związanych z przygotowaniem się do wdrożenia nowych rozwiązań, zakupu kas, ich fiskalizacji itp.

Najistotniejsze dla podatników jest przygotowanie się do sytuacji, gdy wykorzystywana kasa nie będzie miała dostępu do sieci internetowej. Brak ewidencjonowania sprzedaży może bowiem prowadzić do sankcji zarówno podatkowych, jak też karnych skarbowych.

 

2. Nowy rejestr podatników VAT – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw:

a. Scalenie dotychczasowych rejestrów podatników VAT czynnych;

b. Rozszerzenie zakresu informacji ujawnianych w rejestrach;

c. Rachunek bankowy w rejestrze – sankcje za brak dokonania płatności na wskazany w rejestrze rachunek;

 Dążenie ustawodawcy do zwiększenia ściągalności podatku VAT przyjmuje kolejną odsłonę w postaci rejestru podatników podatku VAT czynnych, który obejmować będzie dotychczasowe dane w rejestrach udostępnianych na stronie Ministerstwa Finansów.

Poza rozszerzeniem zakresu danych ujawnianego w nowym rejestrze, istotne jest wprowadzenie obowiązku zapłaty należności za zakupiony towar lub usługę wyłącznie na rachunek bankowy uwidoczniony w ministerialnym rejestrze. Brak takiej płatności skutkować będzie niemożnością zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu, niezależnie od kwoty płatności.

 

3. Nowe zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności

a. Stanowisko Komisji Europejskiej w zakresie wprowadzenia w Polsce obligatoryjnej podzielonej płatności w latach 2019-2022;

b. Zakres przedmiotowy objęty obligatoryjnym split-paymentem;

c. Termin wejścia w życie nowych rozwiązań;

d. Zasady dysponowania środkami na rachunku VAT.

W marcu b.r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na wprowadzenie w Polsce obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności. Krajowy ustawodawca zamierza wdrożyć to rozwiązanie w odniesieniu do określonej grupy towarów i usług. Jednocześnie rachunek VAT ma służyć do szerszego zakresu płatności publicznoprawnych, niż ma to miejsce obecnie.

4. Pozostałe zmiany wchodzące w życie w II połowie 2019 roku:

 

a. Konsekwencje tzw. twardego Brexitu dla podatników sprzedających towary do Wielkiej Brytanii;

b. Ulga przy niezapłaconych należnościach w podatku VAT – konsekwencje zmian ze stycznia 2019 roku;

c. Zmiany w przepisach o zarządzie sukcesyjnym;

d. Projektowane zmiany – brak deklaracji VAT i rozszerzony zakres danych w JPK oraz nowa matryca stawek VAT i Wiążąca Informacja Stawkowa.

 

Pozostałe zmiany wprowadzane w połowie 2019 roku dotyczą nowego sposobu rozliczania importu towarów oraz wdrożenia zmian proponowanych projektem ustawy z września ubiegłego roku.

Istotnym elementem będzie także wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla tych podatników, którzy dokonują dostaw lub nabyć towarów z podatnikami z tego kraju.

Ostatnim obszarem zmian jest istotna nowelizacji przepisów o zarządzie sukcesyjnym, która połączona jest ze zmianą nazwy całej ustawy.

Opinie uczestników

Szkolenie prowadzone przez Dr. Biernackiego zawsze są na najwyższym poziomie, ogromna wiedza z zakresu prawa podatkowego ale również innych dziedzin prawa. Zawsze bardzo pomocny i służący radą. Materiały przygotowane idealnie, czytelne, przejrzyste. Organizacja szkoleń bez zarzutu. Wierna jestem Firmie Ekspert i Dr. Biernackiemu od lat :-)
Beata Zielińska
Biuro Rachunkowe Paragraf Sp. z o.o.
Ze szkolenia jestem bardzo zadowolony. Poziom przekazywanej wiedzy na bardzo wysokim poziomie. Sposób szkolenia – adekwatny do tematyki. Nie byłem do tej pory na szkoleniu ,które w tak krótkim czasie poruszałoby tyle istotnych kwestii. Zgodnie z obietnicą-doszły materiały mailowo .W Urzędzie Pracy też wyraziłem SWOJE ZADOWOLENIE Z UCZESTNICTWA W SZKOLENIU. Jeżeli będziecie mieć państwo szkolenia kolejne to proszę o informację, chętnie będziemy uczestniczyć. Pozdrawiam
Dariusz Pułanik

Galeria ze szkolenia

Galeria
Zmiany w podatku VAT - druga połowa 2019 roku - Wrocław
Galeria
Zmiany w podatku VAT - druga połowa 2019 roku - Wrocław
Galeria
Zmiany w podatku VAT - druga połowa 2019 roku - Wrocław

Informacje organizacyjne

Termin: 7 czerwiec 2019r.
Miejsce: Wrocław
Cena: 349,00 zł netto od osoby
zw. z VAT dla opłacających szkolenie ze środków publicznych
w tym przypadku prosimy o wypełnienie i przesłanie do nas
Oświadczenia o zwolnieniu z VAT >>
Brak oświadczenia będzie skutkował wystawieniem faktury z naliczonym 23% VATem.

Cena zawiera

  • Materiały szkoleniowe
  • Konsultacje z Wykładowcą podczas szkolenia
  • Imienny Certyfikat Uczestnictwa
  • Materiały video po szkoleniu
  • Poczęstunki podczas przerw kawowych oraz lunch

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE JUŻ DZIŚ. Ilość miejsc ograniczona.

Na Państwa życzenie możemy zrealizować powyższy temat w charakterze szkolenia wewnętrznego. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje lub mają pytania dotyczące szkolenia, prosimy o kontakt pod numerem telefonu.

59 822 34 56 lub na adres e-mail szkolenia@szkoleniaekspert.pl