PODATEK VAT W TRANSAKCJACH MIĘDZYNARODOWYCH

Szkolenie prowadzone będzie "na żywo". Uczestnicy będą mogli zadawać pytania na czacie - w czasie rzeczywistym.

Termin: 07 października 2021r.
Miejsce: Online
Cena: 399,00 zł netto
Trener: Damian Staszak

Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Doradca podatkowy, obecnie zajmujący się praktyką na rynku doradztwa dla przedsiębiorców w zakresie rozliczeń podatkowych, prawa handlowego oraz obsługi postępowań podatkowych. Specjalizuje się w opodatkowaniu transakcji transgranicznych oraz w restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.

więcej o Damian Staszak

Opis szkolenia:

Swoboda przepływu towarów, usług, kapitału oraz osób w obrębie UE, a także możliwość przeprowadzania transakcji z podmiotami spoza UE doprowadziły do konieczności uregulowania zasad rozliczania podatku VAT na poziomie międzynarodowym.

Celem niniejszego szkolenia jest zapoznanie uczestników z regułami opodatkowania podatkiem VAT transakcji transgranicznych.

W trakcie szkolenia przedstawione zostaną w sposób kompleksowy zasady rozliczania poszczególnych rodzajów transakcji towarowych i usługowych z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w ramach pakietu e-commerce od dnia 1.07.2021 r.

Podkreślić przy tym należy, że wprowadzone zmiany mają charakter rewolucyjny, zmieniają bowiem istotnie zasady rozliczeń dużej grupy transakcji. Chodzi przy tym nie tylko o transakcje towarowe, ale również usługowe.

Dzięki przywołanym w trakcie szkolenia przykładom uczestnicy poznają istotę zmian wdrażanych w ramach pakietu e-commerce, a także poszerzą, w ujęciu praktycznym, wiedzę w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji międzynarodowych, co zwiększy pewność dokonywanych przez nich rozliczeń podatkowych.

Program szkolenia:

1) Zagadnienie wprowadzające:

• WDT i eksport towarów oraz WNT i import towarów jako czynności opodatkowane - właściwe zaklasyfikowanie transakcji towarowych

wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) oraz sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI) - szczególne rodzaje transakcji towarowych wprowadzone w ramach pakietu e-commerce od dnia 1.07.2021 r.

rola operatorów interfejsów elektronicznych po zmianach wprowadzonych w ramach pakietu e-commerce od dnia 1.07.2021 r.

• "wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług", "import usług" oraz "eksport usług" - transgraniczne transakcje usługowe na gruncie ustawy o VAT

• magazyny konsygnacyjne - istota oraz rozliczenia podatkowe w świetle zmian z 2020 roku

2) Rozliczenia podatkowe międzynarodowych transakcji towarowych:

• miejsce świadczenia w transakcjach towarowych a zasady opodatkowania

• rozliczanie podatku przy WDT, w tym możliwość stosowania stawki 0% w świetle zmian z 2020 roku - zasady opodatkowania na przykładach

• WDT vs. dostawa towarów z montażem - różnice pomiędzy transakcjami oraz konsekwencje podatkowe

• rozliczanie podatku przy WNT - zasady opodatkowania na przykładach

• rozliczanie podatku przy eksporcie towarów, w tym możliwość stosowania stawki 0% - zasady opodatkowania na przykładach

• rozliczanie podatku przy imporcie towarów - zasady opodatkowania oraz możliwość stosowania uproszczeń; zmiany w rozliczaniu importu towarów wprowadzone w ramach pakietu e-commerce od dnia 1.07.2021 r.

rozliczanie podatku przy wewnątrzwspólnotowa sprzedaży towarów na odległość (WSTO) oraz sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) – nowe procedury wprowadzone w ramach pakietu e-commerce od dnia 1.07.2021 r.

specyfika rozliczeń podatkowych w transakcjach towarowych dokonywanych za pośrednictwem operatora interfejsów elektronicznych po zmianach wprowadzonych w ramach pakietu e-commerce od dnia 1.07.2021 r.

3) Transakcje łańcuchowe jako szczególny rodzaj transakcji towarowych:

• transakcje łańcuchowe a wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne – różnice i ich konsekwencje

•  rozliczanie podatku przy transakcjach łańcuchowych po zmianach z 2020 roku

•  rozliczanie podatku przy wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych – na czym polega uproszczenie w rozliczaniu podatku?

4) Rozliczenia podatkowe międzynarodowych transakcji usługowych:

• miejsce świadczenia, rodzaj usługi oraz status usługobiorcy a miejsce opodatkowania transakcji

zasady ogólne oraz zasady szczególne ustalania miejsca świadczenia usługi, w tym opodatkowanie usług TNE świadczonych na rzecz konsumentów – wpływ pakietu e-commerce na transakcje usługowe

rozliczanie podatku przy "wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług" - zasady opodatkowania na przykładach z uwzględnieniem zmian wynikających z pakietu e-commerce

• rozliczanie podatku przy "imporcie usług" - zasady opodatkowania na przykładach

rozliczanie podatku przy "eksporcie usług" - zasady opodatkowania na przykładach z uwzględnieniem zmian wynikających z pakietu e-commerce

5) Informacja podsumowująca (VAT UE):

• kto jest zobowiązany do składania VAT UE ?

• jakie transakcje należy wykazać w VAT UE?

• czy podatnik zwolniony z opodatkowania składa VAT UE?

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE JUŻ DZIŚ. Ilość miejsc ograniczona.

Na Państwa życzenie możemy zrealizować powyższy temat w charakterze szkolenia wewnętrznego. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje lub mają pytania dotyczące szkolenia, prosimy o kontakt pod numerem telefonu.

59 822 34 56 lub na adres e-mail szkolenia@szkoleniaekspert.pl