Prawno-pracownicze aspekty tarczy antykryzysowej

Szkolenie prowadzone będzie "na żywo". Uczestnicy będą mogli zadawać pytania na czacie - w czasie rzeczywistym.

Termin: 03 czerwca 2020r.
Miejsce: Online (od 10:00 do 12:00)
Cena: 199,00 zł netto
Trener: Karol Lankamer

– prawnik, specjalizujący się w prawie pracy, absolwent podyplomowych Studiów Europejskich oraz studiów z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
W latach 2007 – 2010 pracownik merytoryczny Działu Prawnego Państwowej Inspekcji Pracy.
W okresie zatrudnienia udzielił przeszło 40 tyś. ustnych i pisemnych porad z zakresu prawa pracy.

więcej o Karol Lankamer

Opis szkolenia

W ramach szkolenia przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie instrumentów prawnych zaproponowanych przez ustawodawcę przedsiębiorcom i innym podmiotom zatrudniającym pracowników, zleceniobiorców, osoby świadczące usługi czy realizujące umowy o dzieło w ramach TARCZ ANTYKRYZYSOWYCH.

Szkolenia podzielone zostało na bloki tematyczne, które pozwolą uzupełnić i usystematyzować wiedzę na temat możliwości, jakie ww. przepisy dają podmiotom zatrudniającym w zakresie organizacji pracy:

  • pracowników,
  • zleceniobiorców,
  • świadczących usługi czy
  • realizujących umowy o dzieło, w tym

    • możliwości i zasad polecania pracy zdalnej,
    • ingerencji w obowiązujący system i rozkład czasu pracy,
    • obniżenia wymiaru zatrudnienia czy
    • wprowadzenia przestoju ekonomicznego oraz
    • związanej z nimi możliwości uzyskania dofinansowania wynagrodzeń lub/i składek na ubezpieczenia społeczne.

Szkolenie porusza również kwestię źródeł ich finansowania i zasad wypełniania wniosków oraz ewentualnych konsekwencji niedotrzymania obowiązku utrzymania w zatrudnieniu pracowników, których wynagrodzenie było dofinansowywane z FGŚP lub PUP.

W ramach szkolenia poruszone zostaną ponadto zagadnienia:

  • badań lekarskich pracowników (w tym kierowców),
  • szkoleń z dziedziny BHP,
  • możliwych ingerencji w czas pracy i odpoczynku pracowników,
  • ważności orzeczeń o niepełnosprawności i dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych czy
  • zasad korzystania z pracy cudzoziemców w okresie pandemii.

W trakcie szkolenia omówimy ponadto zmiany, które dotknęły przepisy zakazujące handlu w niedziele i święta, oraz zatrudniania pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego.

Program szkolenia

1. Praca zdalna/home office, a w tym porównanie dotychczasowych przepisów, które pozwalały na taką organizację pracy wyłącznie w trybie telepracy oraz NOWEJ regulacji, pozwalającej pracodawcy na polecenie pracownikowi świadczenia pracy z domu.

Odpowiedź na pytanie: jakie obowiązki wynikające z przepisów o telepracy należy, a jakie warto zastosować w stosunku do pracowników wykonujących pracę z domu szczególnie w kontekście obowiązku zapewnienia pracownikom BHP.

2. Badania lekarskie pracowników, a w tym porównanie regulacji tarczy do dotychczas obowiązujących przepisów art. 229 K.p. oraz 39j-39l ustawy o transporcie drogowym.

Odpowiedź na pytanie: do kiedy zachowują ważność badania kończące się po 7 marca 2020 r. i co z badaniami wstępnymi oraz kontrolnymi pracowników w okresie pandemii?

3. Szkolenia BHP wstępne i okresowe, a w tym porównanie regulacji tarczy do dotychczas obowiązujących przepisów K.p. i rozporządzenia w sprawie szkoleń BHP.

Odpowiedź na pytania: jakich przypadkach instruktaż stanowiskowy nie może obyć się za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej? Przez jaki okres zachowują ważność szkolenia okresowe pracowników?

4. Legalność pobytu i pracy cudzoziemców - a w tym przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców, którym w okresie pandemii kończy się termin ważności zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt rezydenta długoterminowego UE, wizy Schengen, karty pobytu, wizy krajowej itp.

Odpowiedzi na pytania - co z cudzoziemcami, którym w okresie pandemii upływa termin opuszczenia polski lub dobrowolnego powrotu, jak powinni zachować się pracodawcy, którzy przed pandemią zarejestrowali dla cudzoziemców oświadczenia o powierzeniu pracy i na jakich zasadach można im tą pracą nadal polecać?

Jaki wpływ na sytuację cudzoziemców ma tarcza 3.0 i czy zmiana warunków ich zatrudnienia w trybie przewidzianym przez tarczę wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub wpisania nowego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy? J

ak obecna sytuacja wpływa na członków rodziny obywatela UE przebywających w RP, ważność polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca i zgody na pobyt tolerowany?

W jakich przypadkach cudzoziemcy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia pod rządami tarczy 3.0?

5. Pracownicy niepełnosprawni

Odpowiedź na pytania: co z orzeczeniami, które utraciły ważność przed, lub w trakcie pandemii? Na jakie dofinansowanie mogą liczyć pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne w przypadku przestoju w działalności lub zmniejszenia przychodu z działalności.

Jak prawidłowo sformułować wniosek o takie dofinansowanie i jakie dokumenty do niego dołączyć?

Jakie zmiany wprowadza w tym względzie tarcza 3.0?

6. Praca w handlu w niedziele i święta, a w tym kto i na jakich zasadach może ją świadczyć?

7. Sytuacja pracowników młodocianych w okresie pandemii, a w tym jakie obowiązki mają zatrudniający ich pracodawcy i na jaką pomoc mogą w związku z tym liczyć?

8. Czas pracy i odpoczynki w okresie pandemii, a w tym jakie przywileje zarezerwowano dla wybranych przedsiębiorstw i branż, a które są powszechnie dostępne dla wszystkich pracodawców i jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z możliwości ograniczenia minimalnych odpoczynków, przedłużenia okresu rozliczeniowego i zmiany systemu czasu pracy na równoważny, oraz stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę?

9. Świadczenia z FGŚP

Odpowiedź na pytania: kto może o nie wystąpić, dla kogo można otrzymać pomoc, jakie warunki musi spełnić firma, a jakie zatrudniony, czym jest przestój ekonomiczny i obniżenie wymiaru zatrudnienia i jak je wprowadzić, jaki spadek obrotów gospodarczych należy wykazać i na jakich zasadach go obliczyć?

Jak stworzyć porozumienie w sprawie wprowadzenia przestoju ekonomicznego/obniżenia wymiaru zatrudnienia i z kim je uzgodnić, jakie ograniczenia w zakresie rozwiązywania umów z pracownikami wiążą się z pobieraniem pomocy z FGŚP i jakie mogą być konsekwencje ich naruszenia?Jakie zmiany w zakresie dofinansowania wynagrodzeń niesie za sobą tarcza 3.0?

10. Inne formy dofinansowania z PUP a w tym: kto może o nie wystąpić , jak sformułować wniosek, dla kogo można otrzymać pomoc, jaki spadek obrotów gospodarczych należy wykazać i na jakich zasadach go obliczyć, jaki wpływ spadek obrotów wywiera na wysokość dofinansowania?

Kto może otrzymać dofinansowanie z podziałem na mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców.

11. Zwolnienie ze składek ZUS - kto może skorzystać, kiedy zwolnienie w całości a kiedy w połowie, jakie modyfikacje w obowiązujących zasadach wprowadza tarcza 3.0, w jaki sposób sporządzić wniosek o zwolnienie z opłacania składek i co musi on zawierać?

Do kiedy należy złożyć wniosek i co z deklaracjami rozliczeniowymi/imiennymi raportami za marzec, kwiecień i maj 2020 r.?

Jak będą kwalifikowane zwolnione z opłacania składki i w jaki sposób owo zwolnienie będzie w przyszłości weryfikowane?

Galeria ze szkolenia

Cena zawiera:

  • dostęp do szkolenia on-line
  • materiały szkoleniowe
  • możliwość zadawanie pytań na czacie
  • imienny certyfikat uczestnictwa

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE JUŻ DZIŚ. Ilość miejsc ograniczona.

Na Państwa życzenie możemy zrealizować powyższy temat w charakterze szkolenia wewnętrznego. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje lub mają pytania dotyczące szkolenia, prosimy o kontakt pod numerem telefonu.

59 822 34 56 lub na adres e-mail szkolenia@szkoleniaekspert.pl