Estoński CIT - zagadnienia problematyczne w świetle dotychczas wydanych interpretacji i orzeczeń

 

Szkolenie prowadzone będzie "na żywo". Uczestnicy będą mogli zadawać pytania na czacie - w czasie rzeczywistym.

Termin: 7 marzec 2023, godziny 9:30 – 15:30
Miejsce: Online
Cena: 399,00 zł netto od osoby
Trener: Damian Staszak

Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowości na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Doradca podatkowy, obecnie zajmujący się praktyką na rynku doradztwa dla przedsiębiorców w zakresie rozliczeń podatkowych, prawa handlowego oraz obsługi postępowań podatkowych. Specjalizuje się w opodatkowaniu transakcji transgranicznych oraz w restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.

więcej o Damian Staszak

Film wideo ze szkolenia

Opis szkolenia:

Podczas szkolenia dowiesz się, jak rozliczać podmioty będące na estońskim CIT uwzględniając zmiany, które weszły w życie w 2023 roku.

Dodatkowo poznasz najnowsze interpretacje i orzeczenia, których wpływ na bieżące rozliczenia jest zasadniczy.

W trakcie szkolenia omówione zostaną m.in. następujące zagadnienia:

• czy podatnik korzystający z estońskiego CIT może być wspólnikiem spółki cywilnej? – korzystna interpretacja KIS

• czy kryterium zatrudnienia warunkujące możliwość wejścia w system estońskiego CIT stanowi fikcję w pierwszym roku opodatkowania ryczałtem?

• transakcje z podmiotami powiązanymi a kryterium struktury przychodów uprawniających do stosowania estońskiego CIT – czy KIS zmienił linię interpretacyjną?

• faktoring a kryterium struktury przychodów uprawniających do stosowania estońskiego CIT – niekorzystne stanowisko KIS.

• korekta wstępna przy wejściu w system estońskiego CIT – przykłady i właściwe deklarowanie

• w jakich okolicznościach i od jakiego momentu następuje utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT? Czy trzeba wstecznie rozliczać CIT na zasadach ogólnych?

• podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą – czy każda spółka powstała z przekształcenia jest podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą? Czy spółki przechodzące w trakcie roku podatkowego na estoński CIT mogą być traktowane jako podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności? Czy nowo utworzona spółka z wydłużonym rokiem obrotowym po wejściu w system estońskiego CIT jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności?

• mały podatnik – jak prawidłowo określić status spółki na estońskim CIT? Jakie przychody należy brać pod uwagę? Czy wejście w system estońskiego CIT w trakcie roku podatkowego ma wpływ na status małego podatnika?

• jakie są konsekwencje nieprawidłowego potraktowania spółki jako podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności lub małego podatnika?

• amortyzacja nieruchomości mieszkalnych na estońskim CIT

• czy na estońskim CIT dopuszczalna jest jednorazowa amortyzacja ŚT do wartości 10 tys. zł? – ryzyko wynikające z przyjętej polityki rachunkowości

• zaliczki na dywidendę wypłacane w trakcie roku a podział zysku netto dokonany w kolejnym roku – jak prawidłowo rozliczyć estoński CIT? Jak wykazać w CIT-8E? Czy może się zdarzyć, że zaliczki na dywidendę objęte będą inną stawką estońskiego CIT niż podział zysku netto dokonany w kolejnym roku? Co jeśli stawka estońskiego CIT na moment podziału zysku netto będzie wyższa niż stawka estońskiego CIT na moment wypłaty zaliczek na dywidendę? Co jeśli stawka estońskiego CIT na moment podziału zysku netto będzie niższa niż stawka estońskiego CIT na moment wypłaty zaliczek na dywidendę?

• leasing operacyjny samochodu traktowanego dla celów bilansowych jako aktywo podlegające amortyzacji – czy ukryte zyski lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą stanowią odpisy amortyzacyjne, czy może wydatek poniesiony na zapłatę rat leasingowych?

• wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i ukryte zyski – czy powinniśmy dla celów estońskiego CIT rozpoznawać dochód uwzględniając kwoty brutto, czy kwoty netto powiększone o nieodliczony VAT? Czy przed 2023 rokiem nalało wszystkie samochody osobowe wykorzystane do działalności mieszanej opodatkowywać estońskim CIT jako ukryte zyski lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą?

• dochód z tytułu ukrytych zysków a wynagrodzenia wypłacane wspólnikom/udziałowcom/akcjonariuszom lub podmiotom powiązanym – kalkulacja dopuszczalnych limitów

• dochód z tytułu ukrytych zysków z perspektywy dotychczas wydanych interpretacji i orzeczeń

• dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą z perspektywy dotychczas wydanych interpretacji i orzeczeń

• stawki estońskiego CIT – możliwość wpływu podatnika na stawkę estońskiego CIT, jaka zostanie zastosowana przy podziale zysku netto

• jaka stawka estońskiego CIT przy dystrybuowaniu zysku osiągniętego w trakcie opodatkowania estońskim CIT już po wyjściu z systemu?

• CIT-8E za rok 2022 – analiza deklaracji

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE JUŻ DZIŚ. Ilość miejsc ograniczona.

Na Państwa życzenie możemy zrealizować powyższy temat w charakterze szkolenia wewnętrznego. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje lub mają pytania dotyczące szkolenia, prosimy o kontakt pod numerem telefonu.

59 822 34 56 lub na adres e-mail szkolenia@szkoleniaekspert.pl