Prowadzenie biura rachunkowego w 2020r.

Szkolenie prowadzone będzie "na żywo". Uczestnicy będą mogli zadawać pytania na czacie - w czasie rzeczywistym.

Termin: 29 września 2020r.
Miejsce: Online
Cena: 299,00 zł netto
Trener: dr Krzysztof Biernacki

przede wszystkim praktyk, doradca podatkowy i adiunkt Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Na co dzień prowadzi Kancelarię INITIUM.
Autor licznych artykułów z zakresu finansów przedsiębiorstw i opodatkowania m.in. w Rzeczpospolitej, Gazecie Prawnej, Gazecie MSP, Prawie i Podatkach i in...

więcej o dr Krzysztof Biernacki

Opis szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli oraz osób zatrudnionych w BIURACH RACHUNKOWYCH, a także wszystkich tych, którzy rozliczają podatkowo podmioty gospodarcze.

Zmiany przepisów, pojawienie się NOWYCH obowiązków oraz NOWYCH, dotkliwych sankcji w przepisach podatkowych w znacznym stopniu podnosi ryzyko związane z prawidłowym ustalaniem zobowiązań podatkowych.

Celem szkolenia jest wskazanie ryzyk związanych z prowadzeniem tego typy działalności w 2020 roku oraz pokazanie jak można je minimalizować.

Program szkolenia:

1. Umowa pomiędzy biurem rachunkowym a kontrahentem ze szczególnym uwzględnieniem nowej struktury JPK_VDEK

  • Wpływ zmian przepisów podatkowych na zapisy umów pomiędzy biurem rachunkowym a kontrahentem
  • Zmiany w podatku VAT – nowy JPK_VDEK – czy zapisy umowne rozwiążą problem odpowiedzialności biura rachunkowego ?
  • Split payment i rejestr podatników VAT czynnych a zapisy w umowie;
  • Nowe wyłączenia z kosztów podatkowych – zabezpieczenie przed brakiem informacji od podatnika;
  • Zapisy umowne a przekazywanie dokumentów i plików JPK na okoliczność zakończenia umowy.

Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych prowadzą do konieczności doprecyzowania relacji pomiędzy biurem rachunkowym a kontrahentem. W szczególności związane jest to z przekazywaniem informacji o dokonywanych transakcjach, gdyż nałożone na podatników obowiązki mogą być realizowane tylko przez nich bezpośrednio. Biuro rachunkowe lub księgowość może tylko weryfikować przekazywane dokumenty i odpowiednio określić zobowiązanie podatkowe.

Jest to obecnie istotne w związku z wprowadzeniem nowego pliku JPK_VDEK i zwiększenia zakresu informacji, które podatnicy powinni przekazywać do organów podatkowych.

Niezwykle istotnym zagadnieniem jest postrzeganie zmian z perspektywy odpowiedzialności osób prowadzących rozliczenia księgowe. Pytanie, które należy sobie obecnie zadać brzmi: na ile istniejąca umowa lub procedury przekazywania danych do biura księgowego pozwalają jednoznacznie określić, kto ponosił będzie odpowiedzialność za błędne ustalenie podstawy opodatkowania.

Ma to ścisły związek m.in. z koniecznością weryfikacji podatników w rejestrze ministerstwa finansów, kwalifikacji płatności w ramach tzw. obligatoryjnego split paymentu, rozliczania kosztów podatkowych i podatku VAT przy zapłacie należności, a także określonych transakcji, dla których ustawodawca przewidział dodatkowe oznaczenia w pliku JPK_VDEK.

Obecnie ważne jest jednoznaczne określenie procedur w relacjach biuro rachunkowe - kontrahent pozwalających zarządzać tą odpowiedzialnością lub ją minimalizować.

Istotnym elementem kształtowania tej odpowiedzialności jest zarówno umowa pomiędzy biurem rachunkowym i kontrahentem, jak też bieżąca korespondencja mailowa.

Należy pamiętać o podwyższonym standardzie tzw. należytej staranności po stronie biura rachunkowego. Skutkować to powinno szczególnym nadzorem z jednej strony nad wypełnianiem obowiązków określonych umową, a z drugiej nad precyzyjnym określeniem procedur wymiany informacji. W znacznej mierze to ostatnie zagadnienie będzie kształtowało zakres odpowiedzialności biura rachunkowego.

 

2. Elektroniczna wymiana informacji pomiędzy biurem rachunkowym a organami podatkowymi

  • ePUAP przy wysyłaniu i odbieraniu korespondencji;
  • Portal https://www.biznes.gov.pl/pl i dostępne na nim usługi;
  • Przesyłanie tzw. fakultatywnych plików JPK przy kontroli lub czynnościach sprawdzających: o Nowa struktura pliku JPK_FA o Wyciągi bankowe w alternatywnych formatach dla JPK_WB;
  • Pozostałe platformy elektroniczne istotne dla pracy księgowych

Okres ostatnich kilku miesięcy, w którym wystąpiła epidemia COVID-19, doprowadził do zwiększonego zastosowania elektronicznych form kontaktu. Dotyczy to również kontaktów biur rachunkowych z organami podatkowymi.

W tej części spotkania omówione zostaną nowe rozwiązania elektroniczne oraz platformy udostępnione przez rząd lub Ministerstwo Finansów do kontaktu oraz przesyłania danych podatkowych. Omówione zostaną również wybrane fakultatywne pliki JPK w kontekście praktyki ich wykorzystywania przez organy podatkowe podczas kontroli lub postępowań podatkowych.

 

3. Obowiązki księgowego przy schematach podatkowych

  • Księgowy jako Wspomagający w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej;
  • Rodzaje schematów podatkowych i ich definicje
  • Raportowanie schematów do Szefa KAS
  • Obowiązki księgowych przy wdrażaniu schematów podatkowych w przedsiębiorstwie

Obecnie wszelkiego rodzaju transakcje zmierzające do obniżenia obciążeń podatkowych postrzegane są przez jako działanie na granicy prawa, określane przez ustawodawcę mianem uchylania czy też unikania opodatkowania.

Konsekwencją takiego podejścia było wdrożenie obowiązku raportowania schematów podatkowych, czyli rozwiązań prowadzących do możliwości uzyskania korzyści podatkowej przez podatników.

Szerokie i wcześniejsze od zakładanego wdrożenie unijnych przepisów w tym zakresie doprowadziło do wielu trudności z ich interpretacją.

W obszarze schematów podatkowych rola księgowe jest o tyle istotna, że nieprawidłowe działania może prowadzić do pojawienia się po jego stronie odpowiedzialności karnej skarbowej.

W konsekwencji znajomość regulacji w obszarze funkcjonowania i raportowania schematów jest formą minimalizacji tej odpowiedzialności.

 

4. Zmiany w terminach rozliczeń podatkowych związanych z epidemią COVID-19 – zagadnienia ważne dla księgowych

  • Terminy wpłat zaliczek na podatek dochodowy od pracowników;
  • Wpłaty zaliczek zryczałtowanych;
  • Przesunięte terminy na wypełnienie obowiązków informacyjnych w zakresie sprawozdawczości podatkowej;
  • Pozostałe zmiany

Wiosną 2020r. wprowadzono szereg regulacji, które były odpowiedzią na epidemię COVID-19. Część z nich dotyczyła przepisów podatkowych i zmieniała terminy związane z wypełnieniem obowiązków informacyjnych oraz ewidencyjnych przez podatników.

W związku z faktem, że w praktyce obowiązki te najczęściej realizowane są przez biura rachunkowe lub księgowych, w tej części spotkania omówione zostaną te zmiany, które są istotne z perspektywy obsługi księgowej podatników.

Opinie uczestników

Szkolenie prowadzone przez Dr. Biernackiego zawsze są na najwyższym poziomie, ogromna wiedza z zakresu prawa podatkowego ale również innych dziedzin prawa. Zawsze bardzo pomocny i służący radą. Materiały przygotowane idealnie, czytelne, przejrzyste. Organizacja szkoleń bez zarzutu. Wierna jestem Firmie Ekspert i Dr. Biernackiemu od lat :-)
Beata Zielińska
Biuro Rachunkowe Paragraf Sp. z o.o.
Ze szkolenia jestem bardzo zadowolony. Poziom przekazywanej wiedzy na bardzo wysokim poziomie. Sposób szkolenia – adekwatny do tematyki. Nie byłem do tej pory na szkoleniu ,które w tak krótkim czasie poruszałoby tyle istotnych kwestii. Zgodnie z obietnicą-doszły materiały mailowo .W Urzędzie Pracy też wyraziłem SWOJE ZADOWOLENIE Z UCZESTNICTWA W SZKOLENIU. Jeżeli będziecie mieć państwo szkolenia kolejne to proszę o informację, chętnie będziemy uczestniczyć. Pozdrawiam
Dariusz Pułanik

Galeria ze szkolenia

Galeria
Prowadzenie biura rachunkowego w 2020r.
Galeria
Prowadzenie biura rachunkowego w 2020r.
Galeria
Prowadzenie biura rachunkowego w 2020r.

Cena zawiera:

  • dostęp do szkolenia on-line
  • materiały szkoleniowe
  • możliwość zadawanie pytań na czacie
  • imienny certyfikat uczestnictwa

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE JUŻ DZIŚ. Ilość miejsc ograniczona.

Na Państwa życzenie możemy zrealizować powyższy temat w charakterze szkolenia wewnętrznego. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje lub mają pytania dotyczące szkolenia, prosimy o kontakt pod numerem telefonu.

59 822 34 56 lub na adres e-mail szkolenia@szkoleniaekspert.pl